Brutális fordulat Kanadában, nagy bajban a „kanadai Trump”

2025. április 27. 06:16

Januárban még közel harminc százalékkal vezettek, mostanra már csak a második helyen állnak a konzervatívok Kanadában. Donald Trump okozhatja a „kanadai Trump”, Pierre Poilievre vesztét?

2025. április 27. 06:16
Ungvári Ildikó

Amikor Justin Trudeau január 6-án bejelentette lemondását, az akkor már tíz éve kormányon lévő Liberális Párt történelmi mélyponton volt. A kanadaiak túlnyomó többsége hátat fordított a miniszterelnöknek, aki soha korábban nem látott mértékű államadósságba taszította az országot. Január közepén a közvélemény-kutatások 47 százalékra becsülték a Konzervatív Párt támogatottságát, míg a Liberális Pártét mindössze 20 százalékra. Mindenki a „kanadai Trumpként” emlegetett Pierre Poilievre-ről beszélt, aki konzervatív fordulatot hozhat a liberális Kanadában. Szinte borítékolható volt a baloldal veresége az októberi előrehozott választásokon.

Aztán jött egy váratlan fordulat. Márciusban Mark Carney vette át a miniszterelnöki stafétát Trudeau-ról, és meghirdette április 28-ra az előrehozott választásokat. 

Most, a választások előtt néhány nappal pedig – ha csak pár százalékkal is – a liberálisok vezetik a közvélemény-kutatásokat, és egyáltalán nem elképzelhetetlen, hogy ismét sikerül megnyerniük a választást.

Hogy mi történt? A fordulatban fontos szerepet játszott Trump is, de nem a kanadai, hanem az amerikai.

Két jelölt között fog eldőlni a választás

A hétfői választáson négy miniszterelnök-jelölt száll harcba, de valójában a két nagy párt között fog eldőlni a verseny. Bár a kanadaiak nem közvetlenül a miniszterelnök személyére szavaznak, hagyományosan a győztes párt vezetőjét szokták megválasztani. Erre pedig a Liberális Párt frissen megválasztott vezetőjének, a miniszterelnök Mark Carney-nek, és a konzervatív Pierre Poilievre-nek van a legnagyobb esélye.

Poilievre-et korábban már bemutattuk olvasóinknak Trudeau lemondásakor. A politikus konfrontatív személyisége, konzervatív álláspontja és frappáns, hangzatos jelmondatai miatt kapta a „kanadai Trump” becenevet.

Ezt is ajánljuk a témában

Ellenfele, a hatvanéves Mark Carney a banki világból érkezett a politikába, a Harvardon majd Oxfordban folytatott tanulmányok után többek között a kanadai és az angol nemzeti bank élén is állt, ezért a Liberális Párt és potenciális szavazói nagy reményeket fűznek gazdasági szakértelméhez. Politikusként azonban sokkal kevesebb tapasztalattal rendelkezik, mint ellenfele, ez lesz ugyanis az első választás, amelyen elindul.

Mindkét politikus azzal kampányol, hogy megválasztása esetén megszabadítja a kanadaiakat egy nagyobb rossztól. 

Míg Poilievre esetében ez a rossz a jelenleg is regnáló Liberális Párt, a Carney által emlegetett mumus az USA és Donald Trump felől Kanadára nehezedő gazdasági és társadalmi nyomás

Trump alaposan ráijesztett a kanadaiakra

A hétfőn esedékes választás kimenetelének legfőbb kérdése, hogy az emberek melyik fenyegetést tartják veszélyesebbnek. Bár a két párt között csupán pár százalék a különbség, a legutóbbi közvélemény-kutatások azt mutatják, Donald Trump az elmúlt hónapokban igencsak ráijesztett a kanadaiakra.

Már megválasztása után, de még beiktatása előtt, Trump felvetette, „legyen Kanada az USA 51. állama”, és ezt azzal indokolta, hogy akkor lenne értelme annak, hogy az Egyesült Államok évi száz millió dollárral támogatja északi szomszédját. Trudeaut el is nevezte Kanada kormányzójának, az ország lakói pedig egyszerre háborodtak fel és rémültek meg a váratlan bejelentés hallatán.

Bár az USA bővítésének kérdése egy időre napirenden kívül került, a frissen megválasztott elnököt továbbra sem hagyta nyugodni a tény, hogy Kanada túlságosan is jól jár a Washingtonnal folytatott kereskedelemmel, noha az ország gazdasága gyakorlatilag déli szomszédjától függ. Februárban 25 százalékos vámot jelentett be a legtöbb Kanadából érkező termékre, amire Kanada azonnal reagált, és ugyanekkora mértékű vámot hirdetett az USÁ-ból importált acél és alumínium termékekre.

Április elején Trump Kanada számára is kilencven napra felfüggesztette a vámokat, és ezt követően viszonylag hosszú ideig nem bolygatta a két ország közötti gazdasági kapcsolat kérdését.

Április 23-án szerdán azonban, kevesebb mint egy héttel a választások előtt, ismét belengette az USA 51. államának tervét, és felvetette, hogy tovább emeli a kanadai autóipart érintő vámokat.

Megjegyezte: 

„El kell ismernem, államnak kiváló”

 – nyilatkozta az Ovális Irodában tartott sajtótájékoztatón Kanadáról. – „Kilencvenöt százalékban nem csinálnak mást, mint velünk kereskednek.”

Hozzátette, ahogy 

„Trudeau is elismerte, Kanada az USÁ-val folytatott kereskedelem nélkül megszűnik létezni… ami igaz, legalábbis országként biztos” 

– jelentette ki, célozva rá, hogy Kanada függetlensége az Egyesült Államokon múlik.

A vámokkal kapcsolatban ellentétes megnyilvánulásai voltak, először arról beszélt, dolgoznak, hogy egyezség szülessen a két ország között, később azonban belengette, hogy tovább emelheti a vámokat.

Így lovagolta meg a baloldal a Trump-fóbiát

Míg a konzervatív Poilievre a kampány során nem sokat foglalkozott Trumppal, inkább a liberálisok hibáira igyekezett felhívni a figyelmet, Carney belekapaszkodott az egyetlen mentőövbe, amely új esélyt kínált pártjának, és azóta megállás nélkül arról győzködi a kanadaiakat, hogy 

ha valaki, ő képes megvédeni az országot az amerikai vámokkal szemben, és attól, hogy Trump ígéretéhez híven az USA ötvenegyedik tagállamává nyilvánítsa.

Igyekszik afelé terelni a közvéleményt, hogy a valódi fenyegetést nem a sikertelenül kormányzó liberálisok, hanem Trump jelenti.

Rendszeresen szóba hozza Trump külpolitikai intézkedéseit, amelyeket „generációnk legnagyobb válságaként” emleget. A friss közvélemény-kutatások szerint a kanadaiak többségét már sikerült meggyőznie arról, hogy ő lenne a legalkalmasabb arra, hogy szembeszálljon az amerikai elnökkel.

Carney hangsúlyozta, szilárd támogatásra van szüksége ahhoz, hogy megállítsa az amerikai vezetés Kanada ellen irányuló intézkedéseit.

„Amerika nem Kanada. És Kanada soha, semmilyen formában nem lesz az USA része” – mondta beszédében, miután a szavazatok 85 százalékát megszerezve ő lett liberálisok új vezetője, és ezzel a miniszterelnök is.

„Nem mi kezdtük ezt a csatát, de Kanada mindig fel van készülve, ha valaki szembeszáll vele. Úgyhogy az USA jobb lesz, ha vigyáz: kereskedelemben és hokiban Kanada mindig győz” 

– üzent magabiztosan Donald Trumpnak.

A Konzervatív Párt lehet, hogy hiába vezette egy éven át magabiztosan a közvélemény-kutatásokat, mert most, a véghajrában Trudeau félreállításával és Carney politikai húzásával a Liberális Párt ismét versenybe került, és a választás előtti utolsó napokban a felmérések fő esélyesnek hozzák ki. Az már minden esetre most látszik, hogy az elmúlt hónapok turbulens eseményei – nagyban beleértve a Trump-adminisztráció intézkedéseit – szavazásra sarkallták az embereket, mert már az urnák megnyitása előtt több mint hétmillióan leadták a voksukat, ami rekordnak számít.

Nyitókép:  Dave Chan / AFP

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
flexus
2025. április 27. 12:29
Azok a közvéleménykutatások vajon mennyire hitelesek? Persze lehet, hogy igaz, de azért a kérdés felmerül az emberben. Aztán meg hogyan lesz az a nagy ellenállás? Majd jól megvámolja az USA termékeit? Hát a baj az, hogy az USA acél, meg alumínium az az USA tulajdonban álló cégeknek kell mint alapanyag. Ha kitör a vámháború, akkor ezek a cégek fogják magukat és visszatelepülnek az USA-ba. Sok szerencsét.
Palakon
2025. április 27. 12:13
Leszarom, hogy mi van Kanadaban.
Hobby024
2025. április 27. 10:27 Szerkesztve
Tisztelt Mandiner Újságírók! Már többször próbálkoztam megértetni, hogy eszement hülyeség egy liberális, globalistát baloldalinak nevezni. Azt, hogy itt egy-két jobboldali kommentelő társam nem érti még csak-csak megértem, de lassan odaáig jutottunk a baloldali értékek fikázásával, hogy KlausSchwab is baloldali, kommunista lesz. Ahogy a milliárdos, globalista, bankvezérből politikussá avanzsált Mario Draghi, Macron, Scholz, Friedrich Merz, Ursula von der Leyen és a kanadai liberális párt vezetőjének sincs köze nemhogy a baloldalhoz, hanem semmiféle baloldali értékhez. Globalista, liberális, imperialista kizsákmányoló szabadkőmüves bankár mind. Szeretném, ha valaki elmagyarázná nekem buta jobboldalinak, milyen baloldali értékeket hordoznak ezek a politikusok.
szemlelo-2
2025. április 27. 10:11
Kanada és Magyarország között az a hasonlóság, hogy mindkettőben a GDP több, mint 80%-át külföldi tulajdonú cégek állítják elő. Magyarországon többségben német cégek, de mások is jelentős számban szerepelnek. Kanadában gyakorlatilag kizárólag USA cégek. Ez nem ad sok lehetőséget az ugrálásra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!